Angular da JIT ve AOT nedir

Angular uygulamarı componentlerden ve onların HTML şablonlarından oluşur. Angular tarafından sağlanan bileşenler ve şablonlar doğrudan tarayıcı tarafından anlaşılamadığından, Angular uygulamaları bir tarayıcıda çalıştırılmadan önce bir derleme işlemi gerektirir.

Angular Uygulamınızı derlemeniz için 2 yol sunar;

Just-in-Time (JIT), compiles in the browser at runtime.
Ahead-of-Time (AOT), compiles at build time.

JIT compilation is the default when you run the ng build (build only) or ng serve (build and serve locally) CLI commands:

ng build
ng serve

For AOT compilation, include the --aot option with the ng build or ng serve command:

ng build --aot 
ng serve --aot

Özetle
AOT derlemesi, tarayıcıya gönderilen JS miktarını azaltarak ve derleme çalışmasının büyük kısmını tarayıcı yerine derleme zamanında yaparak, yükleme süresini önemli ölçüde iyileştirir. AOT kullanımı, sistemden bağımsız olarak herhangi bir projeye AOT ekleyen araçlar sayesinde çok daha kolay ve daha da kolaylaşmaya devam ediyor. Bu nedenle, henüz AOT kullanmıyorsanız ve uygulamanızın hızlı bir şekilde yüklenmesini önemsiyorsanız, şimdi onu yapınıza eklemeyi denemek için harika bir zaman.

AoT faydaları:

Faster rendering
Browser hızlıca uygulamanızı render eder.
Fewer asynchronous requests
Indirme boyutu düşer
Hatayı önceden görmemizi sağlar
Sağlam Güvenlik

Angular, (AOT) derleyicisi, tarayıcı bu kodu indirmeden ve çalıştırmadan önce, Angular HTML ve TypeScript kodunu derleme aşamasında etkin JavaScript koduna dönüştürür. Bu, production ortamları için düşük yükleme süresi ve JIT derlemeye kıyasla daha yüksek performans ile en iyi derleme modudur.

2 thoughts on “Angular da JIT ve AOT nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.