NoSQL Oracle ve Hadoop

Geçtiğimiz günlerde Oracle tarafından “big data” ile işi olan ve bunun için teknolojik altyapı kullanan tüm kurumların işine yarayabilecek bir çözüm sunuldu: Oracle Big Data SQL.

Büyük veri çözümlerinin en yenisi olan Oracle Big Data SQL, veri silolarını bilgiye erişim ve tanımada bölümlere ayırıyor ve böylece basitleştiriyor. Ayrıca “Hadoop”, “NoSQL” ve Oracle veri tabanlarında “SQL”i kullanma imkanı sunuyor ve güvenli entegrasyonu sağlıyor. Bu entegrasyon sayesinde de veri hareketi en aza inerek performansın yukarıda kalması mümkün kılınıyor ve sanal veri siloları engellenmiş oluyor.

Bilindiği gibi bugün kurumlar daha önce hiç olmadığı kadar çok miktarda veriyi, çok sayıda farlı kaynaktan bir araya getirip, bu verileri en efektif şekliyle yönetmek durumunda. Bu nedenle de inovatif çözümlere duyulan ihtiyaçlar da büyüyen veri evreni gibi, buna paralel olarak artıyor.

Bugüne kadar “Hadoop” ve “NoSQL” bu ihtiyaca cevap veriyordu. Ancak her iki çözüm de Oracle Big Data SQL’in ortaya çıkmasını engelleyebildiği bu veri siloları sorununu çözemiyordu. Büyük verinin içerdiği değerli bilgilerin yönetimi için ihtiyaç duyulan veri yönetimi mimarisi diyebileceğimiz yenilikçi büyük veri çözümü Oracle Big Data SQL veri erişimini sadeleştirme konusunda önemli bir rahatlık sunuyor. Aynı zamanda veri güvenliğinin korunması da daha öncekilerde olduğu gibi oldukça iyi.

Oracle Big Data SQL, Oracle Big Data Machine üzerinde ve Oracle Exadata Database Machine ile birlikte çalışabiliyor. Tüm kurumsal verilerin doğru ve hızlı anlaşılır bir şeklide ortaya çıkmasını sağlayan bu yeni çözüm, Oracle Exadata eşsiz mimarisi ve Smart Scan teknolojisi sayesinde, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış tüm formlardaki verilerin hareketini minimize ediyor. Bu da Hadoop, NoSQL ve Oracle Database arasındaki veri dağılımının çok daha hızlı analiz edilmesini sağlıyor. Bu yaklaşım aynı zamanda yeni insan kaynağına yatırım yapmadan mevcut SQL becerileri üzerinde kaldıraç niteliğinde bir organizasyon sağlıyor ve mevcut teknoloji yatırımlarının potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için yardımcı oluyor.

Özetle Oracle Big Data SQL veri güvenliğini ve yönetimini koruyarak, müşterilerin daha kolay ve daha hızlı öngörü almalarına ve rakiplerine karşı daha avantajlı olmalarına imkan veriyor. Bunun yanı sıra firmaların “SQL” yatırımlarını, gerek insan kaynağı gerekse uygulamalar alanında güçlendirmelerini sağlıyor.

alıntı: [blog.bilginc.com]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.